Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ACTA a reakce na ní. Jsou útoky legální a legitimní?

28. 01. 2012 16:52:54
Internet v posledních dnech doslova vře. Začalo to snahou administrativy USA protlačit internet omezující zákony SOPA a PIPA, následovalo zavření Megaupload a v tuto chvíli vše vrcholí děním okolo ACTA. Ta je médii prezentována jako bič či kladivo na piráty, ale tak lze charakterizovat pouze její malou část. Její velká většina je věnována ochranným známkám, respektive zabránění jejich zneužívání. To samo o sobě není špatně. Bohužel se ale do ACTA dostaly i části, které mohou stížit život i naprosto běžným občanům.

Předně bych rád zpochybnil tvrzení pana Ivanča, právníka z Ministerstva průmyslu a obchodu, který v pořadu ČT Události, komentáře 27.1.2012 uvedl, že "dohoda nic nemění z hlediska české legislativy". To je lež jako věž! ACTA v článku 6 odstavci 1 velmi jasně říká, že každý signatář zajistí dostatečnou legislativu v takové podobě, aby bylo možné účinně ACTA v jeho právním prostředí aplikovat. Dost zásadním zásahem do soukromí jsou v tomto případě přeshraniční kontroly. Byť jsou dle všeho primárně mířeny na komerčí zásilky, závisí na každé signatářské zemi, zda do kontrol zařadí nebo naopak nezařadí i kontrolu obsahu osobních zavazadel běžných cestujících. Článek 14 v odstavci 2, který tuto konkrétní část řeší, totiž mluví naprosto jasně o možnosti vyjmount z kontrol malé množství zboží neobchodní povahy, přepravovaného v osobních zavazadlech. Jak však odlišit zboží obchodní a neobchodní povahy v malé zásilce či zavazadle, případně co je malé množství je ponecháno bez vysvětlení.

Acta tak jak je koncipována atakuje především anonymitu na internetu. Zatím co dnes můžete na internetu vystupovat pod pseudonymy či přezdívkami, nově by tomu mohlo odzvonit. ACTA totiž v článku 27 odstavci 4 hovoří o tom, že signatáři mohou (alespoň, že nemusí) poskytnout úřadům pravomoc donutit poskytovalete online obsahu poskytnout vlastníkovi autorských práv dostatečné informace na identifikaci jeho uživatele, jehož účet mohl být použit k porušení autorského práva či ochranné známky. To na první pohled nevypadá tak děsivě, nicméně vyplývají z toho některé nepříjemné souvislosti. Předně to implikuje, že poskytovatelé online obsahu (což je třeba i server iDnes.cz) budou muset shromažďovat informace dostatečné pro identifikaci svých registrovaných uživatelů, pro případ možné žádosti o identifikaci! Na anonymní diskuze tedy zapomeňte. Dotaženo ad absurdum, můžete být popotahováni za to, že v příspěvku v diskusi nebo na vašem blogu použijete citaci knihy či článku bez patřičného uvedení zdroje, uveřejníte kus textu písně nebo zveřejníte jiný autorsky chráněný materiál. Mimochodem v kontextu nedávného rozhodnutí soudu v UK, může být do budoucna za neoprávněné užití autorského díla považováno i vytvoření fotografie, jejíž celková kompozice se podobá jiné již zveřejněné fotografii.

Perličkou v ACTA je pak požadavek na zavedení institutu jakési předpokládané nebo chcete-li dopředu stanovené škody vlastníkovi autorských práv, bez jejího reálného vyčíslení. Vedle toto pak zavádí možnost vyčíslení škody jako násobek ceny, za kterou by se prodalo stejné množství originálního zboží. Vezmu-li v úvahu, že neoriginální zboží (fyzické či elektronické) se prodává povětšinou za výřazně nižší ceny než originál a je tedy dostupné či lákavé pro významě větší počet kupců, pak předpokládat, že by si za cenu originálu koupilo zboží stejné množství lidí je dost absurdní. ACTA toho s sebou přináší celou řadu, navíc se odvolává na různé další dohody. Zajisté by byla vhodná podrobnější nezávislá analýza, která by odhalila všechny možné důsledky, které z ní vyplývají.

Na závěr bych se rád zmínil o nedávných útocích na některé weby, mimo jiné i vlada.cz, které byly důsledkem podepsání ACTA. Včera s této souvislosti proběhlo v televizi, že policie útoky prošetřuje. Předně je třeba říci, že nešlo o hackerské či crackerské útoky v pravém slova smyslu. Šlo v podstatě jen o přetížení daných serverů organizovaným enormním "zájmem" o jejich obsah. Dle mého názoru jde především o formu protestu. Asi stejně, jako když hromada demonstrujících zablokuje ulici nebo vchod na radnici. Považuji je za zcela legitimní formu občanského protestu v digitální době. Otázka je, zda jsou i legální. Dle mého názoru opět ano. Náš právní řád, přesněji tresní zákoník v paragrafu § 230 hovoří o neoprávněném přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, nicméně, tento paragraf nelze dle mého názoru aplikovat na tento typ přetížení serveru. Klíčové jsou odstavce 1 a 2, které uvádějí: "Kdo překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, ..." a "Kdo získá přístup k počítačovému systému nebo k nosiči informací,...". Útočníci, ale rozhodně nepřekonávali žádná bezpečnostní opatření ani nijak nezískali přístup k počítačovému systému ve smyslu odstavce 2. Zde by mohl někdo namítnout, že následný odstavec 3 hovoří v bodě (b) o úmyslu neoprávněně omezit funkčnost počítačového systému. K tomu je však nutné si uvědomit, že odstavec 3 výslovně předpokládá spáchání trestného činu dle jednoho z předchozích odstavců. A ty v tomto případě zcela očividně nemohou být aplikovány.

Autor: Petr Vyhnal | sobota 28.1.2012 16:52 | karma článku: 41.93 | přečteno: 6697x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Kam teď půjde Saakašvili? Hlavně ne k nám!

Cirkus Ukrajina aneb Neslavný konec kdysi slavného politika – tak by se dalo ve stručnosti označit dnešní zbavení Saakašviliho ukrajinského občanství. Sebral mu ho ještě nedávno jeho nejlepší kamarád prezident Petr Porošenko.

26.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 494 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budu volit lidovce

Nějaký dobrák tady psal, že se lidovci možná ani nedostanou do sněmovny. Může být, ale stejně je budu volit

26.7.2017 v 18:42 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 389 | Diskuse

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 32.99 | Přečteno: 860 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákon pro potírání "nepolského chování " je na spadnutí

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 499 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 17.56 | Přečteno: 1599 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3699
Věčný optimista s kritickým náhledem na dění okolo nás od politiky počínaje a v nedohlednu konče. Člen České pirátské strany.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.